Kiedy warto zwolnić - co powinno dać Ci do myślenia?
- Katarzyna
- 15 sty 2018
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 7 maj 2018
Poszukując materiałów do prezentacji, którą przygotowywałam na potrzeby Fundacji natrafiłam na ciekawe dane dotyczące spożywania alkoholu wśród Polaków. Zarówno one, jak i powtarzające się pytania, jakie zadali mi do tej pory moi znajomi czy klienci, stały się inspiracją do stworzenia kolejnego wpisu.

Jak piją Polacy?

Kiedy spoglądam na powyższe statystyki nasuwa mi się jedna myśl: ”W Polsce piją prawie wszyscy”. Od najmłodszych lat jesteśmy oswajani z widokiem alkoholu - alkohol w czasie ważnych uroczystości, alkohol w czasie świąt, alkohol w weekendy, alkohol na wakacjach, alkohol na smutki, alkohol na radości.Powoduje to pewnego rodzaju przyzwolenie na picie, a docelowo nawyk, który wiele osób rozwija od momentu wejścia w dorosłość…
Picie alkoholu staje się czymś normalnym, nikogo nie dziwi, czasami wręcz odwrotnie niż niepicie. Tak wychowani zapominamy o tym, że alkohol jak każda substancja psychoaktywna powoduje uzależnienie.
Odkąd zaczęłam pracować jako terapeuta, często spotykam się z pytaniem padającym z ust klientów, znajomych, rodziny czy przyjaciół: “Po czym poznać, że to już uzależnienie?”, ”Kiedy warto przystopować?”
Postanowiłam w związku z tym sporządzić dla Was listę sygnałów ostrzegawczych.
Jeśli pijesz alkohol i odnajdujesz siebie na liście, może warto już dziś podjąć zmiany?
Pijesz pomimo szkód spowodowanych przez picie.
Jednorazowo wypijasz więcej niż 100 gram czystego alkoholu etylowego (pięć dużych piw lub litr wina lub ćwierć litra wódki).
Codziennie wypijasz więcej niż 2 piwa lub dwie lampki wina lub kieliszek 50 g wódki, albo zaczynasz dzień od picia alkoholu (np. poranne piwo).
„Klinujesz”, czyli używasz alkoholu do usuwania przykrych skutków poprzedniego picia, sięgasz po alkohol z samego rana po intensywnym piciu wieczorem.
Pijesz alkohol w samotności oraz w sytuacjach, gdy odczuwasz zmęczenie, dolegliwości fizyczne, smutek i cierpienie.
Zaniedbujesz obowiązki i zadania z powodu picia.
Masz trudności w przypomnieniu sobie co się działo poprzedniego dnia w sytuacjach związanych z piciem.
Uśmierzasz przy pomocy alkoholu poczucie winy i wyrzuty sumienia z powodu tego co robisz pod wpływem alkoholu.
Kierujesz samochodem pod wpływem alkoholu.
Pijesz alkohol w ciąży.
Pijesz pomimo zażywania leków lub chorób wykluczających spożywanie alkoholu.
Reagujesz napięciem i rozdrażnieniem kiedy nie możesz się napić.
Pojawiają się sygnały z otoczenia sugerujące ograniczenie picia.
Zaprzeczasz, że masz problem, jeśli ktoś prosi Cię, abyś ograniczył swoje picie.
Jeśli w ciągu ostatniego pół roku dwa razy zdarzyły Ci się dwie z powyżej opisanych okoliczności, istnieje poważne ryzyko rozwijania się uzależnienia. W takiej sytuacji warto ograniczyć picie, lub skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą to zrobić.
Jeśli próby ograniczenia picia po zauważeniu sygnałów ostrzegawczych nie powiodły się, jest duże prawdopodobieństwo, że to już uzależnienie. Wtedy jedną z najlepszych decyzji będzie zwrócenie się po profesjonalną pomoc.
Podoba Ci się? Daj lajka, zostaw komentarz, podaj dalej! Twoja rekomendacja bardzo Nas ucieszy.
Comments