top of page

Uzależnienie - choroba czy nawyk?

  • Zdjęcie autora: Katarzyna
    Katarzyna
  • 15 sty 2018
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 14 paź 2020


Burzę w środowisku psychologów i psychoterapeutów wywołało niedawne wyznanie profesora neurobiologii Marca Lewisa. Stwierdził on, że alkoholizm czy narkomania nie są nieuleczalnymi chorobami, ale zwykłymi nawykami, które każdy może zwalczyć.


Prof. Lewis doszedł do takich wniosków opierając się na własnych doświadczeniach. Przez siedem lat swojego życia był osobą uzależnioną od narkotyków. W wieku 30 lat stoczył się na samo dno. Stracił niemal wszystko, a leczenie odwykowe nie przynosiło efektów. Dziś cieszy się nienaganną reputacją, jest wykładowcą na Uniwersytecie w Toronto i gdyby nie jego wyznanie, nikt nie podejrzewałby jaką mroczną przeszłość o swoim młodzieńczym życiu ukrywa.


Wystarczy tylko chcieć?


Prof. Lewis nie kwestionuje tego, że uzależnienie istnieje. Nie poddaje też w wątpliwość faktu, że mózg osoby uzależnionej wykazuje zmiany. Sam wyjaśnia, że zachodzą one zarówno wtedy, gdy w uzależnieniu występuje komponent natury biologicznej - jak heroina, czy innej - na przykład hazard.

Jednak z taką koncepcją uzależnienia nie zgadza się środowisko psychologów. Zgodnie z obowiązującymi koncepcjami naukowców oraz Międzynarodową Klasyfikacją Chorób, Urazów i Przyczyn Zgonów uzależnienie jest chorobą i ma swój numer statystyczny.

Z kolei prof. Wiktor Osiatyński, pisarz i wykładowca, socjolog i prawnik, współtwórca Komisji Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu jednego z programów Fundacji im. Stefana Batorego uważa, że twierdzenie postawione przez prof. Lewisa w pewnym sensie ma rację bytu, ponieważ alkoholizm czy narkomania to zarówno choroba, jak i nawyk.


Dlaczego zwróciłam uwagę na ten artykuł? Gdyż w rozważaniach Naszych klientów często pada to pytanie.


Jedno jest pewne - niezależnie czy uważasz, że uzależnienie jest chorobą czy “tylko” nawykiem, osiągnięcie zmiany wymaga pracy - Twojej pracy. Chęci, pracy nad motywacją, zdobycia odpowiedniej wiedzy, a często także wsparcia innych. Jeżeli masz świadomość swojego uzależnienia lub dopiero dostrzegasz sygnały, że coraz bardziej przywiązujesz się do czegoś, co jeszcze nie tak dawno było Ci obojętne, czujesz się zmęczony obecną sytuacją i myślisz o zmianie - warto zacząć od sposobu myślenia.


Na początku zachęcamy Cię, żebyś spojrzał na uzależnienie, jako destrukcyjny nawyk czy zachowanie, coś na co masz wpływ! To od Ciebie - od tego co zrobisz, jak się zachowasz - zależy czy uda Ci się go zmienić. Zmiana wzorców zachowania wymaga czasu i wysiłku - czasem serii prób i błędów, więc nie poddawaj się , kiedy coś Ci się nie uda.


Być może zastosowałeś złe narzędzia? - spróbuj innych.

Może czegoś nie dopilnowałeś? - wyciągnij wnioski i próbuj dalej!


Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Podzielcie się proszę swoją opinią w komentarzach.



Commentaires


bottom of page